Konferans Özel

Sektörün liderleri “Gıda Konferansı”nda buluştu.

Gıda sektörünün profesyonellerini buluşturan “Gıda Konferansı 2013” bugün İstanbul Ataşehir Marriott Hotel Asia’da gerçekleştirildi. Resmi açılışı T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Kasım Piral ve Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Yörük tarafından yapılan konferansa, sektörün önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri katıldı.

Eventuum / MTI Turizm tarafından düzenlenen “Gıda Konferansı 2013” bugün İstanbul Ataşehir Marriott Hotel Asia’da yapıldı. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Sayın Kasım Piral ile Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük tarafından açılışı yapılan konferansta, gıda sektöründe yaşanan son gelişmeler, konunun uzmanları tarafından farklı perspektiflerden bakılarak değerlendirdi.

Sektörün duayenleri bir araya geldi

Konferansta, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Özlem Tokuşoğlu, Tohum Sanayici ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Teknik Birim Başkanı Mehmet Uyanık, Multivac Türkiye Genel Müdürü Bahri Yağımlı, Ege Chelab Şirket Müdürü Özgür Uyar, Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Gamze Kahyaoğlu Aytaç ve Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği Başkanı Mustafa Manav sektöre ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Konferansın Gıda Pazarında Yer Almak, Marka Yaratmak ve Mevcut Markayı Korumak” konulu forumunda ise “Gıda” ve “Marka” ilişkisi ele alındı. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Güvenilir Marka Yaratmak” ve “Mevcut Markayı Korumak” başlıklı bir konuşma yaparken, Saatchi & Saatchi Stratejik Planlama Direktörü Viktor Kuzu, Gıdanın Lezzeti Reklama Yansıyor Mu?” başlıklı konuşması ile gıda tatlarının,  reklamla olan ilişkisini ve algıda seçiciliğini anlattı. Forumda, Türkiye İhracatçılar Meclisi Turquality Proje Müdürü Gökhan İçel,Türk markalarının yurtdışında markalaşması ve devlet destekleri” ile “Turquality Programı“nı tüm detayları ile dinleyicilerle paylaştı. Metro Grosmarket Grup Müdürü Ayşin Işıkgece ise “Satmak İçin Almak” başlıklı konuşmasında, süpermarketlerde yer almak için sektörel değerlendirmelerde bulundu.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı “Gıda Konferansı 2013” ile katılımcılar, ticari faaliyetlerine vizyon katacak noktaları sektörün uzmanlarından öğrenirken, tarafsız bilgilendirme ve networking imkânı elde etti. Konferans, profesyoneller için B2B fırsatı yaratmış olup, katılımcılarını nitelikli hedef kitlesi ile bir araya getirdi.