Hüseyin Cahit Çetin

Hüseyin Cahit ÇETİN Hüseyin Cahit ÇETİN
Yönetim Kurulu Başkanı
Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği

Hüseyin Cahit Çetin, 1941 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesi Güre Köyü’nde dünyaya geldi. Çetin, ilk, orta ve lise öğrenimini Edremit’te tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden 1967 yılında mezun oldu. Mezuniyet tezi de yine “Edremit ve yöresi zeytinciliği ve bölgeye katkıları” başlığını taşımaktadır.

İlkokul yıllarında babasıyla ilk kez Edremit dışına seyahet edinceye dek “bütün dünyayı zeytin ağaçlarıyla kaplı sanırdım. Havran’ı geçince zeytin ağaçları bittiğinde büyük hayal kırıklığı yaşadım” diye anlattığı duygularıyla halen zeytinciliğe hizmet eden Çetin’in en büyük ideali tüm dünyayı zeytin ağaçlarıyla yeşertmek.

Çetin, Ege Bölgesi’nde 6 ilde örgütlü 32 kooperatif ve 28 bin ortaklı Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 24 yıldır sürdürüyor. Çetin, uzun yıllar kamu vesayetinde faaliyet gösteren tarım satış kooperatifleri birliklerinin 16 Haziran 2000 tarihinde özerkleşmesiyle bir çok düşünü yaşama geçirdi. Tariş zeytinyağı markasını iç piyasada lider, dış pazarlarda ise dünya markası yapma yolunda kurumu yeniden dizayn etti. Bir anlamda Tariş zeytinyağı markasını yeniden yarattı. 2000 yılına kadar ağırlıklı olarak Ege Bölgesi’nde bilinen markayı öncelikle yurt geneline yayarak, tüm ulusal zincir market, perakende noktalarında satılır konuma getirdi. Yurt dışında Tariş markasıyla 42 ülkeye ihracat gerçekleştiren kurumun mimarı Cahit Çetin, özel zeytinyağı butikleri olan Ta-Ze mağazalarını İzmir ve İstanbul’dan sonra Singapur ve Kanada Toronto’da açarak, Türk zeytinyağının tanınmasına da büyük katkılar sağladı.

Çetin, yaşamında büyük yeri olan “zeytin ağacına borcum var” diye tanımladığı duygularıyla zeytinyağını dünyaya taşıyor. “Zeytinyağı gerçek bir meyve suyudur” diyen Çetin, her bölgenin zeytinyağının farklı tat ve zenginlikleri de içinde barındırdığını da söyleyerek, Tariş’in öncülüğünde sektörde de gelişmelerin öncüsü oldu. Ürün ve tasarımı birleştiren yeni bir anlayışla oluşturduğu strateji yurt dışında bir çok tasarım dergisi ve üniversitelerde “vaka çalışması-study case” olarak da ele alındı. Akdeniz ülkelerinde kalkınma modeli olarak ve örnek vaka olarak gösterildi. Tariş markasıyla bugün farklı tat ve ambalajda 120 çeşit zeytinyağı piyasada yer alırken, antik çağlardan günümüze zeytinyağının gıda olma özelliğinin yanı sıra güzellik ürünü olduğu gerçeğinden de yola çıkılarak, “zeytinyağlı kişisel bakım ürünleri” serisi oluşturuldu.

Tariş Zeytinyağı, yeni ürünlerin geliştirilmesi aşamasında ambalajların seçilmesinde ve etiketlerin hazırlanmasında, sanal mağazamızın ve Ta-Ze satış yerlerinin kurulmasında, tasarımcılar mimarlar ve yazılım şirketleriyle çalışarak, doğru ürünleri, doğru ambalajlarda, yaratıcı etiketlerle, özgün mimari tasarımlarla sundu. Bunun sonucunda belki de ilk kez bir zeytinyağı şişesi, zeytinyağı satış yeri olmayan, gıda raflarının dışına çıktı. Çünkü ölümsüz ağaca ve ürüne, kendi yalınlığı ve doğallığı içinde yaklaşarak, ürünün kendisine ve tüketicisine yabancılaşmasına izin vermeyen ambalaj ve etiket tasarımlarıyla ürünü sundu. Tariş, Türkiye’de zeytinyağına bakışı değiştirdi, ürüne de artı değerler kattı. Zeytinyağını kişiye özel hediye kapsamına aldı. Bir çok kişi ve kuruluşun özel etkinliklerine yönelik özel tasarlanmış zeytinyağları hazırladı. Cahit Çetin liderliğinde gelişen markanın faaliyetleri, bir çok özel sektör firması tarafından da yakından izlenerek, takip edildi. Tüm çabalar, iç piyasada kişi başına zeytinyağı tüketimini artırmaya, dış pazarda ise Tariş ve Türk zeytinyağı pazarına sağlam yer edinmeye dönüktür.

Türkiye’nin ilk ziraat fakültesi olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Danışma kurulu üyeliğini de yapan Çetin, Ege Bölgesi Sanayi Odası meclis üyeliği ve Edremit Ziraat Odası Başkanlığı’nı da yürütmektedir. Çetin, evli ve iki çocuk babasıdır.

<<< Konuşmacılar